Cost of production at each plant

I’m trying to write my paper and I’m stuck. Can you help?

Our reliable essay writing service is a great opportunity for you to save your time and receive the best paper ever.

The plant works one 8 hour shift per day with 7 staff. The plant works 5 days per week. The average wage is $19 per hour. The plant would use 1,250 units of input to make the widgetsand can buy inputs at $6.50per unit. Based on location and staffing levels, the plant would be assigned an overhead allocation of $1,500 per week.a)What is the total cost of production for a week at each plant? What is the cost perwidget?What is the labour cost per widget?b)Calculate and compare the labour productivity of the two options. Which one is better?c)Calculate and compare the multi-factor (labour, input and overhead) productivity of the two options. Which location is preferred?d)Give two other factors that the management team should consider before choosing a location (there may be more than 2 but only 2 are required).e)The Ontario plant’s manager believes he can increase labour productivity per hour by 10%by increasing wages to $25per hour. How many widgets can they now make in a week? What is the total labour cost per widget and total cost per widget? How much have each improved?

Plagiarism-free and delivered on time!

We are passionate about delivering quality essays.

Our writers know how to write on any topic and subject area while meeting all of your specific requirements.

Unlike most other services, we will do a free revision if you need us to make corrections even after delivery.

ORDER PROCESS

How it Works

c

Place an order

Fill out the order form.

Attach any custom instructions that is required to complete your order.

Make Payment

Pay online safely.

The order form will redirect you to a payment page.

Receive Order via Email

Once the order is complete, we’ll send it via the email provided on the order form.

All Papers are Written from Scratch