Pen manufacturer

I’m trying to write my paper and I’m stuck. Can you help?

Our reliable essay writing service is a great opportunity for you to save your time and receive the best paper ever.

7. A pen manufacturer makes luxury pens. The pen case costs $7.26 each, the ink holder costs $1.26 each, the spring costs $.07 each, and the velvet pen case costs $0.91 each. The plant has general and administrative costs of $55,000 and fixed selling expenses of $37,500. The pens sell for $39.95 each. Plant capacity is 4,000 pens per period. At what percentage of capacity is the break-even point?8. Excel Hardware is introducing a new product on a new product line with capacity of 800 units per week at a production cost of $50 per unit. Fixed costs are $22,400 per week. Variable selling and shipping costs are estimated to be $20 per unit. Excel plans to market the new product at $110 per unit. What would be the weekly net income at 90% of the capacity?9. Sunbeam wants to sell microwaves at a unit contribution margin of $42 and a unit contribution rate of 60%. What should be the break-even volume if the fixed cost of production is kept below $10,000.

Plagiarism-free and delivered on time!

We are passionate about delivering quality essays.

Our writers know how to write on any topic and subject area while meeting all of your specific requirements.

Unlike most other services, we will do a free revision if you need us to make corrections even after delivery.

ORDER PROCESS

How it Works

c

Place an order

Fill out the order form.

Attach any custom instructions that is required to complete your order.

Make Payment

Pay online safely.

The order form will redirect you to a payment page.

Receive Order via Email

Once the order is complete, we’ll send it via the email provided on the order form.

All Papers are Written from Scratch