Varilux manufactures

I’m trying to write my paper and I’m stuck. Can you help?

Our reliable essay writing service is a great opportunity for you to save your time and receive the best paper ever.

Varilux manufactures a single product and sells it for $10 per unit. At the beginning of the year there were l000 units in inventory. Upon further investigation you discover that units produced last year had $3 of fixed manufacturing costs and $2 variable manufacturing costs. During the year Varilux produced 10,000 units of the product. Each unit produced incurred $3 variable manufacturing cost. Total fixed manufacturing cost for the year was $40,000. Selling and administrative costs consisted of $12,000 variable cost and $18000 of fixed costs. There were no inventories at the end of the year.Prepare two income statements on the current year; one on a variable cost basis and the second on an absorption cost basis. Explain any difference in the reports and provide calculations supporting your explanation.

Plagiarism-free and delivered on time!

We are passionate about delivering quality essays.

Our writers know how to write on any topic and subject area while meeting all of your specific requirements.

Unlike most other services, we will do a free revision if you need us to make corrections even after delivery.

ORDER PROCESS

How it Works

c

Place an order

Fill out the order form.

Attach any custom instructions that is required to complete your order.

Make Payment

Pay online safely.

The order form will redirect you to a payment page.

Receive Order via Email

Once the order is complete, we’ll send it via the email provided on the order form.

All Papers are Written from Scratch